"100-lecie Stoczni Gdynia" podaje mlodagdynia.pl

2022-11-04

Miasto Gdynia

Z informacji, którą podaje strona internetowa mlodagdynia.pl 3 listopada 2022 r. obchodziliśmy okrągłą i historyczną setną rocznicę powstania Stoczni Gdynia. W swoim artykule strona pisze:

Cyt.:"100 lat temu wraz z decyzją o powstaniu Portu Gdynia rozpoczęły się działania, w których efekcie ruszyła stocznia w Gdyni.

W Starostwie Morskim w Wejherowie 3 listopada 1922 roku podpisano akt notarialny o powstaniu Towarzystwa z Ograniczoną Poręką „Stocznia w Gdyni”, a 31 grudnia 1927 utworzona została „Stocznia Gdyńska” S.A.

6 listopada 2008 Komisja Europejska wydała decyzję w sprawie stoczni w Gdyni i Szczecinie, uznając udzieloną im przez polski rząd pomoc publiczną za nielegalną. Zgodnie z planem uzgodnionym z Komisją, podzielony na części majątek stoczni Gdynia i Szczecin miał zostać sprzedany w przetargach, a załoga – zwolniona. W efekcie i z aprobatą ówczesnego rządu Donalda Tuska zlikwidowano jedno z najważniejszych polskich przedsiębiorstw.

- Nasza konferencja do oddanie hołdu dwóm pokoleniom Polaków, którzy tworzyli społeczność stoczniową. Stocznia była jednym z najnowocześniejszych zakładów w Europie. Budowaliśmy statki dla bardzo wymagających armatorów. Byliśmy konkurencją, z którą nie mogły sobie poradzić inne stocznie. Dziś wspominamy tamten czas i zastanawiamy się dlaczego tak się stało. Wierzę, że spotkanie będzie nie tylko dla jego uczestników chwilą przypomnienia lat świetności, ale również refleksją - podkreśla dr Aleksander Kozicki.

W szczytowym okresie pod koniec lat 70 w Stoczni Gdynia pracowało 12 tysięcy osób.

Najważniejszy zakład pracy w Gdyni mógł poszczycić się wieloma znaczącymi sukcesami i osiągnięciami. 2 października 1963 odbyło wodowanie zamówionego dla PLO drobnicowca „Francesco Nullo” o nośności 11,6 tys. ton. Był to pierwszy statek zbudowany w Polsce w suchym doku.

Wielkim konstrukcyjnym i montażowym osiągnięciem była budowa masowca dla armatora francuskiego statku „Pierre LD” o nośności 165 tysięcy DWT.

Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna wraz z Fundacją Wizja Rozwoju 3 listopada w godzinach10.00-14.00 zorganizowały uroczystości obchodów 100-lecia Stoczni Gdynia, które miały na celu przypomnienie historycznego, politycznego a zwłaszcza gospodarczego znaczenia Stoczni Gdynia dla naszego kraju.

Obchody odbyły się na terenie Stoczni, przy ul. Czechosłowackiej, w sali konferencyjnej, na VI piętrze Parku Konstruktorów, czyli w dawnym biurowcu zwanym „Pentagonem”. Tam też odbył się panel dyskusyjny – Jubileusz-100-lecie Stoczni Gdynia, w którym wzięli udział:

Paneliści:

Podsumowania dokonał Andrzej Buczkowski były Prezes Stoczni Gdynia.

Nie zabrakło również wystąpień

Dr Andrzej Michalak, przez Fundacji Wizja Rozwoju przekazał życzenia od Małgorzaty Zwiercan, Komendanta Głównego OHP oraz opowiedział o przygotowaniach do organizacji uroczystości rocznicowych. Przekazał również życzenia i pozdrowienia od Romana Zwiercana z Pomorskiej Inicjatywy Historycznej, które ze względów zdrowotnych nie mógł wziąć udziału w uroczystości.

Andrzej Kołodziej - legendarny przywódca strajku sierpniowego z 1980 roku przypomniał tamte chwile uniesienia i walki, które w konsekwencji doprowadziły do niepodległości.

O. dr Edward Pracz - kapelan Ludzi Morza wspomniał stoczniowców, którzy odeszli, przywołując trudy ich pracy i zaangażowanie.

Jakub Kraszewski, obecnie dyrektor Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, ostatni dyrektor kadrowy Stoczni Gdynia odwołał się do atmosfery z dni końca przedsiębiorstwa, kiedy wydając pracownikom świadectwa pracy (wraz z decyzjami o rozwiązaniu umowy o pracę) widział odpowiedzialność i spokój, z jakimi stoczniowcy podeszli do sytuacji.

Janusz Szlanta - były Prezes Stoczni Gdynia mówił, że przede wszystkim pamięta te dobre momenty, a tych było bardzo dużo. Podziękował również za przyjęcie go do stoczniowej rodziny i życzliwość jaką mu wtedy okazano.(...)"

Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie 100-lecie Stoczni Gdynia - mlodagdynia.pl Zachęcamy do przeczytania.

Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z mlodagdynia.pl

Zobacz więcej wiadomości na temat:   #aktualności   #kultura   #