Miasto Gdynia
Jak podaje gazeta codzienna dziennikbaltycki.pl w Dzień Wszystkich Świętych pod pomnikiem "Tym, co odeszli na wieczną wachtę" w Gdyni uczczono kilku wybitnych żeglarzy związanych z Pomorzem, którzy zmarli w 2022 roku. 1 listopada br. w uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele Pomorskiego i Polskiego Związku Żeglarskiego na czele z prezesem PoZŻ i wiceprezesem PZŻ Bogusławem Witkowskim, Urzędu Morskiego w Gdyni, Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Ligi Morskiej i Rzecznej i klubów żeglarskich. W swoim artykule gazeta pisze:
Cyt.:"Dzień Wszystkich Świętych w Gdyni - 01.11.2022 r.
- W atmosferę spotkania wprowadził uczestników wiersz Jana Lechonia „Pytasz, co w moim życiu”. Potem zgromadzeni oddali hołd zmarłym żeglarzom zapalając znicze i składając kwiaty pod pomnikiem. Uczcili ich również chwilą ciszy i modlitwy - przekazał Tomasz Falba, kierownik biura prasowego Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
W 2022 roku na wieczną wachtę odeszli m. in.:
- Waldemar Waszczyk - zmarł 10 stycznia w wieku 76 lat. Wychował wielu kapitanów – jachtowych, marynarki handlowej i wojennej. Był członkiem Sail Training Association Poland, Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica, Bractwa Kaphornowców oraz Bractwa Okrętów Podwodnych. Za poprowadzenie wyprawy żeglarskiej do przylądka Horn i na Antarktykę został wyróżniony III Nagrodą Honorową Rejs Roku 2008.
- Daniel Jedel - zmarł 29 stycznia w wieku 84 lat. Przygodę z żeglarstwem rozpoczął na przełomie lat 40. i 50. w Jacht Klubie Morskim Gryf Gdynia, do którego należał przez 70 lat. Pływał po Bałtyku, Morzu Północnym, Czarnym i Śródziemnym, m.in. na „Generale Zaruskim” i „Josephie Conradzie”. Prowadził także obozy żeglarskie i bojerowe. Zawodowo również związał się z morzem. Po zdobyciu dyplomu radiooficera w Państwowej Szkole Morskiej pracował jako marynarz floty handlowej. Był aktywnym członkiem Koła Seniorów przy Pomorskim Związku Żeglarskim.
- Czesław Gierszewski - zmarł 5 lutego w wieku 90 lat. Był on synem Jana Gierszewskiego – jednego z twórców żeglarstwa na Jeziorze Charzykowskim. Żeglował od najmłodszych lat. W 1947 roku zdobył patent żeglarza, a w kolejnych latach sternika jachtowego i lodowego, instruktora oraz sędziego. Od połowy lat 50. koncentrował się na prowadzeniu szkoleń, był także m.in. kierownikiem wyszkolenia żeglarskiego w Harcerskim Ośrodku Wodnym w Funce oraz instruktorem w Sekcji Żeglarskiej przy Zakładach Płyt Pilśniowych w Czarnej Wodzie. Był również zaangażowany w promocję historii żeglarstwa charzykowskiego. Napisał m.in. książkę „Z kart historii żeglarstwa chojnicko-charzykowskiego (1912 – 1995)”.
- prof. Marian Zembala - zmarł 19 marca w wieku 72 lat. Wybitny polski kardiochirurg, który jako pierwszy w naszym kraju przeszczepił płuco-serce. Był bardzo związany z morzem. Uważał się za wychowanka Bractwa Żelaznej Szekli i Latającego Holendra. Chętnie uczestniczył w ich zjazdach jubileuszowych organizowanych przez Pomorski Związek Żeglarski. Kiedy tylko mógł żeglował. Był też stałym gościem na „Pogorii”.(...)"
Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Gdynia. Żeglarze oddali hołd żeglarzom pod pomnikiem "Tym, co odeszli na wieczną wachtę". ZDJĘCIA | Dziennik Bałtycki (dziennikbaltycki.pl) Zachęcamy do przeczytania.
Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z dziennikbaltycki.pl
Fot.: mat. prasowe Pomorskiego Związku Żeglarskiego