Swołowo, powiat słupski
Jak podaje portal informacyjny gp24.pl zagroda, stodoła, dom mieszkalny, a do tego organy. W Swołowie odrestaurowano kolejne obiekty, które od teraz służyć będą mieszkańcom i turystom. W swoim artykule portal pisze:
Cyt.:"Dzięki swojej charakterystycznej zabudowie szachulcowej, Swołowo znane jest w całym regionie. Uroku i swojskiego klimatu dodają wsi brukowane uliczki, wszędobylskie kury i gęsi. Co roku, stolicę „Krainy w Kratę” odwiedza blisko 30 tys. osób. Miejscowość nie byłaby jednak tak oczywistym punktem na turystycznej mapie regionu, gdyby nie liczne inwestycje realizowane już tutaj od lat.
Dziś (19.10) oficjalnie zaprezentowano efekty realizacji kolejnego projektu, który polegał na odrestaurowaniu zabytkowej zabudowy mieszkalnej i gospodarczej. A było co pokazywać, bo zadanie obejmowało modernizację aż kilku obiektów i dostosowanie ich pod potrzeby organizacji wystaw, warsztatów czy ekspozycji. Dawny blask odzyskały także organy stacjonujące w swołowskim kościele.
Pokazywać też było komu, bo swoją obecnością Swołowo zaszczycili m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, przedstawiciele lokalnych samorządów, a nawet Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na uroczystości nie zabrakło także pracowników Muzeum Pomorza Środkowego.
- Pojawiliśmy się w Swołowie pod koniec lat 90. i wówczas zachwyceni zagrodą nr 8, którą przekazała nam gmina Słupsk, rozpoczęliśmy batalię o to, żeby przywrócić blask tym wszystkim zrujnowanym obiektom – mówiła Marzena Mazur, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Głównym elementem inwestycji była adaptacja wiejskiej zagrody nr 5 na Zagrodę Inicjatyw Twórczych. W skład kompleksu budynków wchodzi zabytkowy dom mieszkalny, od teraz „Przystanek Artystów i Twórców”, w którym parter przeznaczono na pracownię. Piętro budynku natomiast poświęcono na lokalizację całorocznych pokojów gościnnych. Odrestaurowano także stodołę, która stanie się przestrzenią do organizacji wystaw poplenerowych i warsztatów kulinarnych. Nie zapomniano też o budynku bramnym, gdzie mieścić się będzie sklepik z pamiątkami, a także… remiza strażacka.
- Od lat byliśmy partnerem dla Muzeum Pomorza Środkowego. Przy takim współdziałaniu, partnerstwie, można robić rzeczy wielkie i piękne. Swołowo to jest magiczne miejsce – kto raz je odwiedzi, chce do niego wracać – nie kryła dumy Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk.
W ramach inwestycji przebudowano także zabytkowy dom, który dostosowano na potrzeby ekspozycji muzealnej. Prezentowana w nim wystawa została poświęcona medycynie ludowej Pomorza, a w przyszłości budynek posłuży również jako suszarnia ziół. Modernizacji doczekała się również kolejna już stodoła – całe jej wnętrze wypełnia wyjątkowa ekspozycja pt. „Swołowo-historie (nie)oczywiste”, czyli zdjęcia, opisy, dokumenty traktujące o życiu w stolicy „Krainy w Kratę”. Nie można zapomnieć również o odnowionych, kościelnych organach, których działanie zebranym gościom zaprezentował Zbigniew Gach, dyrektor Centrum Kultury Gminy Słupsk.(...)"
Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Swołowo jeszcze bardziej w kratę. Zakończyła się kolejna inwestycja [ZDJĘCIA] | Głos Pomorza (gp24.pl) Zachęcamy do przeczytania.
Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z gp24.pl
Fot.: Łukasz Capar