Z informacji, którą podaje portal powiatu kościerskiego koscierski.info przebudowa wiaduktu kolejowego w Kościerzynie w kierunku wyjazdu na Skorzewo nadal budzi sporo emocji. Jak się okazuje, nie tylko wśród kierowców, ale również mieszkańców domów, które są zlokalizowane na trasie wprowadzonego objazdu. W swoim artykule portal pisze:
Cyt.:"Chaos i wściekłość kierowców – w taki krótki sposób można podsumować pierwsze dni przebudowy wiaduktu kolejowego znajdującego się na trasie w kierunku Skorzewa. Pod koniec września, obiekt został wyłączony z ruchu, co jest spowodowane wspomnianym wyżej remontem.
Od wyłączenia z ruchu wiaduktu minęło już kilkanaście dni, które z pewnością nie były łatwe dla kierowców. Narzekali oni przede wszystkim na złe oznakowanie objazdów. Jak tłumaczyli przedstawiciele władz miasta, organizacja ruchu została zaopiniowana przez zarządcę dróg wojewódzkich i zarządcę drogi krajowej, które otrzymały pozytywną opinię Komendy Wojewódzkiej Policji. W efekcie, objazd dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony został wyznaczony ul. Łąkową, a dla pozostałych, drogą krajową nr 20 oraz drogą powiatową przez miejscowość Szymbark i Gołubie do Stężycy.
Okazuje się, że nie tylko kierowcy są mocno zbulwersowani skutkami tej inwestycji, jaką jest przebudowa wiaduktu. Na duże problemy narzekają też właściciele nieruchomości zlokalizowanych na ul. Łąkowej. Swoje uwagi wyartykułowali w piśmie do marszałka województwa pomorskiego, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku oraz władz miasta.
- Wprowadzenie objazdu ulicami Łąkowa i Gałęźna jest naszym zdaniem całkowitym nieporozumieniem oraz skandalicznym nadużyciem zaufania publicznego, jako stwarzającym bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia tak mieszkańców, jak i użytkowników tego rejonu miasta, jak i kierowców skierowanych na ten odcinek pojazdów. Powyższe wynika z faktu całkowitego nieprzygotowania realizacji remontu, poprzez niedostosowanie tych ulic do wielokrotnie wzmożonego ruchu. Ulice nie zostały utwardzone nawet w elementarnym zakresie, nie zamontowano również żadnego oświetlenia. Nie wytyczono pasów i przejść dla pieszych. W wyniku braku tych działań codziennie wiele osób narażonych jest na zdarzenie wypadkowe ze skutkiem potencjalnie śmiertelnym. Nie można też pominąć dyskomfortu stworzonego przez nieprzemyślane i prowizoryczne rozwiązania dla stałych mieszkańców posesji przy wymienionych ulicach. Oznacza to, że zależnie od stanu pogody, powstają tumany kurzu trudne do zniesienia i poważnie ograniczające widoczność lub powstaje grząskie i śliskie podłoże na drodze – argumentuje pan Wiktor, mieszkaniec ul. Łąkowej.
W piśmie skierowanym do marszałka województwa pomorskiego mieszkaniec apeluje o niezwłoczne zreorganizowanie remontu wiaduktu poprzez lokalizację objazdu w innymi miejscu lub wstrzymanie prac i właściwe przygotowanie ulic do przekierowania na nie ruchu z drogi wojewódzkiej. Wspomniany dokument trafił m.in. do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.
- Potwierdzam, że takie pismo do nas dotarło. Muszę jednak wyjaśnić pewne kwestie. Po pierwsze, droga nr 214 należy do nas, aczkolwiek inwestorem przebudowy wiaduktu jest gmina miejska Kościerzyna. My w tym przypadku nie jesteśmy stroną. Logiczne jest, żeby przy okazji budowy ciągu pieszo-rowerowego przeprowadzić prace na wspomnianym wiadukcie, a wszystko po to, by użytkownicy mogli korzystać ze ścieżki w sposób bezpieczny. Po drugie, plany organizacji ruchu przygotowuje inwestor, a marszałek je opiniuje. Skoro objazd prowadzi przez drogi należące do gminy miejskiej, to w takim przypadku wszelkie uwagi powinny być kierowane do ich właściciela, a nie do marszałka – powiedział nam Grzegorz Stachowiak, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.
Jak się okazuje, władze miasta zdają sobie sprawę z występujących trudności i jak mówi burmistrz Michał Majewski, podejmują działania, by były one jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców oraz kierowców.(...)"
Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Remont wiaduktu w Kościerzynie. Mieszkańcy zdenerwowani objazdem | Koscierski.info Zachęcamy do przeczytania.
Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z koscierski.info