"Biesiada Bretlingowa we Władysławowie." podaje dziennikbaltycki.pl

2023-08-29

Miasto Władysławowo, powiat pucki

Z informacji, którą podaje witryna informacyjna Dziennik Bałtycki Biesiada Bretlingowa we Władysławowie to druga plenerowa impreza w powiecie puckim, gdzie gospodarze tego terenu pokazują rybackie rzemiosło, dają posmakować dania z kaszubskiej kuchni i opowiadają o swojej historii. We Władysławowie rybnym bohaterem imprezy były szproty, choć nie zabrakło również fląder.  W swoim artykule witryna pisze:

Cyt.:"Plenerowa impreza, która zadebiutowała we Władysławowie łączy walory turystyczne, kulinarne, historyczne, edukacyjne i rozrywkowe.

          - Bretlingowa Biesiada to rekonstrukcja połowu szprotowym niewodem dobrzeżnym tzw. bretliżnikiem oraz wspólna zabawa i degustacja na targowisku miejskim we Władysławowie! - komentuje Roman Kużel, burmistrz gminy Władysławowo.

Rekonstrukcyjna impreza to naprawdę interaktywne widowisko, w którym może wziąć udział każdy chętny. Ruszyć z rybakami i Rybacką Orkiestrą z Jastarni nad plażę we Władysławowie, by tam zobaczyć, jak rybacy przygotowują się do wyjścia w morze. Tam łapią szproty, którymi potem na lądzie zajmują się ich żony.

Świeże ryby trafiają do obróbki i stają się ważnym elementem lokalnej kuchni. Jak rybackie rodziny konsumowały szprotki? Wykorzystywano je na różne sposoby, w tym dość niecodzoiennie - z dzisiejszej perspektywy. Były m.in. dodatkiem do... jajecznicy.

Szproty pod tą właśnie postacią były też serwowane podczas plenerowej Breitlingowej Biesiady. To właśnie prażnica na bretlingach była daniem, które można było posmakować we Władysławowie. (…)"

Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Biesiada Bretlingowa we Władysławowie. Na plaży pokazali jak kiedyś pracowali kaszubscy rybacy. Poczęstowali jajecznicą ze szprotami | Dziennik Bałtycki (dziennikbaltycki.pl) Zachęcamy do przeczytania.

Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z dziennikbaltycki.pl

Zobacz więcej wiadomości na temat:   #aktualności   #kultura   #turystyka