Miasto Władysławowo, powiat pucki
Z informacji, którą podaje oficjalny profil Gminy Władysławowo, Park we Władysławowie to obecnie jedna z atrakcyjniejszych inwestycji, jaką udało się zrealizować w ciągu kilku minionych lat w gminie. W swoim artykule profil pisze:
Cyt.: "Miejsce to użytkujemy już od kilku miesięcy, jednak na całkowite jego piękno musimy poczekać do późnej wiosny, kiedy to odsłoni się mnóstwem barw, zapachów i odgłosów naturalnych jego mieszkańców.
Jak wcześniej informowaliśmy, koszt rewitalizacji parku wyniósł blisko 20 milionów złotych, z czego ponad 15 mln to dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach działania 2.5 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na realizację projektu pn. „Prądy Morskie”. Spora część tych środków przeznaczona została na poprawę kondycji drzewostanu, a priorytetami były aspekty środowiskowe oraz bezpieczeństwo użytkowników.
Zakres prac, jakie wykonano w parku był ogromny. Przestrzeń leśna, dotąd niemal niezagospodarowana, zmieniła się całkowicie. Na 20 hektarach parku dokonano 160 tys. nowych nasadzeń (drzew, krzewów, pnączy i bylin), które swoim układem odnoszą się do prądów morskich zimnego i ciepłego. Informują o tym tablice opisujące te zjawiska geograficzne w odniesieniu do parku. Nowe nasadzenia tworzą kaskadę o różnej wysokości. Kolorystyka kwiatów, liści i owoców dopasowana została do rodzaju prądu morskiego. Prąd zimny budują rośliny kwitnące w barwach chłodnych, a prąd ciepły tworzą krzewy i byliny o barwach ciepłych.
W koncepcji zagospodarowania zieleni, uwzględniono też odpowiednią wysokość roślinności, która umożliwia schronienie i bytowanie owadom, ptakom i innym drobnym zwierzętom. Pojawiły się budki lęgowe, karmniki i hoteliki dla owadów. W przestrzeni parku znajduje się ponad 2,5 km ciągów pieszych, sprzyjających spacerowiczom. Są też miejsca do aktywnej rekreacji: siłownie zewnętrzne, urządzenia sensoryczne, place zabaw, miejsca piknikowe, a także strefy ciszy i relaksu. Park zyskał nowe oświetlenie, monitoring, dwie toalety, 25 pergoli, ławki, stoły, siedziska i huśtawki. Nowe schody umożliwiły funkcjonalne połączenie parku z osiedlem Cetniewo. Wzdłuż północnej i południowej alei parkowej, będących jednocześnie ścieżkami edukacyjnymi, powstało 9 tematycznych placów, prezentujących kaszubskie legendy.(…)"
Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Władysławowo - Atrakcyjny wygląd i nowe funkcje Parku Miejskiego (wladyslawowo.pl) Zachęcamy do przeczytania.
Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z wladyslawowo.pl