Jak podaje niezależny portal regionalny "Zawsze Pomorze" strzelnica, która działa na Kolibkach, zgodnie z prawem nie może zostać zlikwidowana, ale będzie musiała dostosować się do norm emitowanego hałasu. Prezydent Gdyni wydał właśnie decyzję, która ustala jego dopuszczalne poziomy. W swoim artykule portal pisze:
Cyt.:"Toczący się od dłuższego czasu konflikt dotyczy funkcjonującej w gdyńskich Kolibkach prywatnej strzelnicy. To obiekt, który zajął miejsce historycznego obiektu polskiej Marynarki Wojennej, powstałej jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku. Mieszkańcy pobliskich zabudowań, w tym m.in. części Kolibek oraz osiedla mieszkaniowego przy ul. Bernadowskiej, skarżą się na uciążliwe hałasy i zdecydowali się podjąć formalne kroki, które miały prowadzić do – jak ogłosili publicznie sami zainteresowani – likwidacji działalności. W ostatnich dniach do gdyńskiego urzędu miasta wpłynęła w tej sprawie kolejna petycja podpisana przez grupę okolicznych mieszkańców.
Przekroczony poziom hałasu
Ze względu na liczne zgłoszenia, urzędnicy zlecili na początku września tego roku akredytowanemu laboratorium dokonanie pomiarów hałasu w pobliżu strzelnicy w Kolibkach. Wyznaczono wówczas trzy strefy: pierwsza z nich przy zabudowie jednorodzinnej przy ul. Bernadowskiej, druga – przy domach na osiedlu Bernadowo, trzecia – przy zabudowie wielorodzinnej na ul. Leśnej. To, w świetle prawa, tzw. teren chroniony akustycznie, który wymaga przestrzegania określonych norm hałasu.
- Badanie potwierdziło obawy okolicznych mieszkańców – w dwóch z wymienionych lokalizacji przekroczono dopuszczalne normy dźwięku – informuje gdyński magistrat. - Te w przypadku tego fragmentu Kolibek określają zapisy ustawy Prawo Ochrony Środowiska z 27 kwietnia 2001 r. W pierwszym z punktów pomiarowych hałas przekroczył dopuszczalne wartości o 9,6 dB, a w punkcie drugim o 1,4 dB.(...)"
Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Gdynia: Strzelnica pod lupą urzędu. Obiekt musi ograniczyć hałas (zawszepomorze.pl) Zachęcamy do przeczytania.
Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z Zawsze Pomorze