Miasto Gdynia
Jak podaje gdyniasport.pl, aż dwie trzecie konsumentów wyrzuca ubrania, które jeszcze nadają się do użytku. 22% niewymagających wyposażenia ubrań czy butów trafia na śmietnik i ląduje na wysypiskach bez możliwości odzyskania surowców.
Co druga odzież w obiegu minimalizuje negatywny wpływ przemysłu odzieżowego na stan planety. Do wyprodukowania jednej bawełnianej koszulki potrzeba 2700 litrów wody! Zdając sobie sprawę z wpływu przemysłu tekstylnego na środowisko, Miasto Gdynia i marka Ubrania Do Oddania nawiązały współpracę partnerską w zakresie zbiórki włókien odpadowych.
Zaleca się dostarczanie zbędnych elementów.
Odzież: dla kobiet, mężczyzn i dzieci dodać, tak. paski, torby, czapki, szaliki podwójne buty
Tekstylia domowe (np. obrusy, koce)
Możliwość recyklingu poprzez www.ubraniadooddania.pl/gdynia (minimalny rozmiar kartonu: 10kg tkaniny).
Dostępne są również ściegi stałe (nieograniczona ilość tkanin).
Centrum Nauki Eksperymentalnej,
Przystań Lipowa 15 (Wielki Kack),
Port Chilonsk 237 (Chisowa).
Ubrania Do Oddania wprowadza jak najwięcej ubrań w drugiej edycji i przekaże 1 zł do OTOZ Animals Ciapkowo - Gdyńskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt.
Przemysł odzieżowy produkuje rocznie 100 miliardów sztuk odzieży i akcesoriów, znacznie więcej niż potrzebujemy. Kupujemy coraz częściej i… w krótkim czasie. Co sekundę na całym świecie śmieciarka załadowana tekstyliami zostaje porzucona lub spalona. Dlatego Gdynia zaleca przywiezienie ubrań i akcesoriów na II cykl. Staraj się ponownie wykorzystać jak najwięcej odpadów tekstylnych. I zastanów się, czy kupowanie bardziej „sezonowych” ubrań jest tym, czym chcemy być. Warto rozpocząć rozmowę na temat 10% globalnej emisji CO2 przemysłu odzieżowego i odpadów, które generuje w zastraszającym tempie. Wiceprezydent Gdyni Michał Gucz powiedział, że uruchamia projekt, w ramach którego można w przyjazny sposób przekazać niechciane ubrania za pomocą „ubranek na prezent”, a także, że złotówka za każdy przekazany kilogram wesprze Ciapkowo w Gdyni.
Od 2018 roku marka Ubrania Do Oddania na nowo definiuje pojęcie drugiego cyklu na rynku tekstylnym. Przekazała ponad 1 mln zł na cele charytatywne, zorganizowała ponad 600 akcji charytatywnych, stworzyła sieć sklepów „Butik Circular” i „UDO Second Hand” dostępnych w centrach handlowych Buy Best, Komisja Europejska do Spraw Unii Europejskiej współpracuje z Zrównoważona strategia światłowodów okrężnych.
Partnerstwo Miasta Gdyni z marką Ubrania Do Oddania to projekt, który potwierdza, że samorządy potrafią bardzo skutecznie zarządzać polityką środowiskową. Gdynia to nowoczesne i świadome miasto, które aktywnie upowszechnia wiedzę o zmianach klimatu i problematyce ochrony środowiska, ale przede wszystkim w tym zakresie oferuje swoim mieszkańcom możliwości i środki realnego komfortu. To niesamowite, jak to młode miasto „z morza i marzeń” udowadnia, że może wszystko – stać się stolicą designu, kina, muzyki i cykliczności. Jestem dumna, że marka Ubrania Do Oddania została partnerem Gdyni w zakresie zarządzania tekstyliami – podkreśliła Zosia Zochniak, Co-Founerka Ubrania Do Oddania. Partnerstwo z marką odzieżową Do Oddania doskonale wpisuje się w działania „Gdynia w Klimaty” – rozwijanego od kilku miesięcy programu ukierunkowanego na szeroko rozumianą edukację mieszkańców, angażowanie ich w działania ograniczające konsumpcję i promujące postawy proekologiczne, między innymi racjonalnego wykorzystania zasobów i podejmowania decyzji uwzględniających ich wpływ na naszą planetę. Schronisko Ciapkowo przekaże dochód na opiekę medyczną oraz specjalną karmę dla chorych psów i kotów.
Źródło: gdyniasport.pl