Gniewino, powiat wejherowski
Jak podaje portal powiatu wejherowskiego gwe24.pl zaczynali skromnie, na wypożyczonych instrumentach, teraz są już uznanym zespołem z 20-letnią tradycją. Gminna Orkiestra Dęta Gniewino obchodzi jubileusz istnienia i z tej okazji warto poznać jej historię i osiągnięcia. W swoim artykule portal pisze:
Cyt.:"Od początku istnienia, czyli od września 2002 r., kiedy to przeprowadzono pierwszy nabór do orkiestry wśród uczniów, wówczas Gimnazjum w Kostkowie i Szkoły Podstawowej w Gniewinie, zespół prowadzi kapelmistrz Waldemar Szczypior. Tworzy go głównie młodzież i w związku z tym, z powodu naturalnej rotacji spowodowanej zmianą miejsca zamieszkania lub, po prostu, zmianą zainteresowań, liczba jej członków zmienia się i wynosi między 30 a 35 osób. Jednocześnie, kilkunastoosobowa grupa młodzieży przygotowuje się do wstąpienia w jej szeregi. Uświetniają swą obecnością i muzyką wiele wydarzeń i rozsławiają gminę i powiat w Polsce i na świecie.
...ale wróćmy do początku. Gminna Orkiestra Dęta w Gniewinie, rozpoczęła swą działalność przy Zarządzie Gminnym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Gniewinie. Do wstępnych przesłuchań stanęło około 100 os., a zakwalifikowało się 30. Pierwsze instrumenty wypożyczono z Państwowej Szkoły Muzycznej w Wejherowie w styczniu 2003 r. i wówczas rozpoczęto praktyczną naukę gry oraz poznawanie podstaw i zasad muzykowania.
Jeszcze 2003 r. Urząd Gminy w Gniewinie zakupił komplet nowych instrumentów i przekazał je w ręce młodych muzyków. Debiut Orkiestry przypadł na 24 maja 2003.r., na I Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych Powiatu Wejherowskiego, który odbył się w Gniewinie. Potem był I Koncert Wielkanocny, również w Gniewinie (2004 r.) i debiut w „Orkiestradzie 2005”.
W 2006 roku Orkiestra wraz z Kaszubskim Zespołem Regionalnym „Nadolanie”, wyjechała w sierpniu na XVI Międzynarodowy Festiwal Huculski do Kołomyi na Ukrainie. W 2007 roku Orkiestra została ubrana w nowe mundury ufundowane przez Urząd Gminy Gniewino, a w nagrodę za całokształt 5-letniej działalności zakupiono kilka instrumentów oraz zorganizowano wyjazd do Francji.
Od początku 2008 roku Orkiestra działa przy Gminnym Ośrodku Turystyki i Sportu w Gniewinie, gdzie z okazji swego 5-lecia, nagrała pierwszą płytę, na której znalazło się 11 utworów.
W sierpniu 2008 r. muzycy brali udział w dniach miasta Kołomyja na Ukrainie, podczas których podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy miastem Kołomyja a Gminą Gniewino.
W maju 2009 r. odwiedzili Jasną Górę, Zakopane oraz zaprzyjaźnioną gminę Łapsze Niżne, natomiast w 2010 roku wystąpili w Paradzie Orkiestr na zamku i Zaporze w Niedzicy. I tutaj po raz pierwszy z Orkiestrą wystąpił zespół mażoretek utworzony i prowadzony przez Panią Dorotę Więckowską. W tym samym roku Orkiestra wykonała jako pierwsza „Hejnał Powiatu Wejherowskiego” podczas inauguracji Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego.
W 2011 r., w skutek reorganizacji GOTiS-u rozpoczęła działalność pod szyldem Gminnej Biblioteki Publicznej w Gniewinie, głównej jednostki kulturalnej Gminy i wyjechała na obóz szkoleniowo–wypoczynkowy do Wambierzyc, gdzie koncertowała i zwiedzała okolice oraz Pragę.
Rok 2012 przyniósł dwa wyjazdy na koncerty: do partnerskiego miasta Polessk w Obwodzie Kaliningradzkim oraz ponownie do Łapszy Niżnych. Orkiestra, w tymże roku, miała także zaszczyt witać mistrzów Europy i świata w piłce nożnej, drużynę hiszpańską, która stacjonowała w Gniewinie.
W 2013 roku zespół obchodził 10-lecie i koncertował w kraju i za granicą, m.in. w Obwodzie Kaliningradzkim i na Ukrainie. Z oficjalnych danych wynika, że w tych 10 pierwszych latach koncertował około 300 razy.(...)"
Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie 20-lecie Gminnej Orkiestry Dętej Gniewino - gwe24.pl Zachęcamy do przeczytania.
Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z gwe24.pl
Fot.: Gmina Gniewino