"Na spektakl do kościoła" podaje gdynia.pl

2022-11-21

Miasto Gdynia

Z informacji, którą podaje oficjalny profil Miasta Gdyni nietypowy to teatr, gdzie scena jest przedłużeniem ołtarza, a publiczność zasiada nie w fotelach, lecz w drewnianych ławach. W kościele pw. Chrystusa Króla na Małym Kacku rozpoczął się wczoraj VII Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna „Kurtyna”, który potrwa do soboty. W swoim artykule stacja pisze:

Cyt.:"Choć miejsce przeglądu amatorskich teatrów może dziwić, wszak w Gdyni nie brakuje miejsc, w których odbywają się przedstawienia, sama idea wystawiania sztuki w kościele nie jest nowa.
 

- Kościół Chrystusa Króla, w ogóle budynek kościoła, nie kojarzy się nam z teatrem na pierwsze spojrzenie. Ale jak spojrzymy na historię, również historię teatru, to okaże się, że kościół gdzieś u zarania albo korzystał z tej formy, jaką jest teatr, albo ją budował, albo ją rozwijał - czy to wspomnimy franciszkańskie jasełka, które przyniósł św. Franciszek, czy żywoty świętych, czy wiele innych sztuk, które powstawały pod egidą kościoła – tłumaczy Jarosław Szydlak, prezes Stowarzyszenia Kack, organizującego „Kurtynę”. - Sam pomysł teatru na Kacku zadział się równolegle, czyli w sercach i głowach kilku przyjaciół, w tym św. pamięci Marka Hermanna, mieszkańca dzielnicy i radnego dzielnicowego. Ale w momencie kiedy już wystartowaliśmy z pomysłem teatru na Kacku, okazało się, że już ksiądz Stefan Radtke, brat wójta Radtkego, właśnie tu, w tej parafii tworzył teatr, dbał o to, żeby odbywały się zajęcia teatralne, żeby właśnie kościół przyciągał również w ten sposób ludzi. Czyli zupełnie niechcący, nie mieliśmy tej świadomości, wpisaliśmy się w jakiś zamysł i budowniczych tego kościoła i tej parafii, ale też można powiedzieć, że Gdyni.


I tak wczoraj, w niedzielę 20 listopada w kościele na Małym Kacku rozpoczęła się już 7. edycja Przeglądu Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna „Kurtyna”. Tradycyjnie inaugurację przeglądu poprzedziła msza święta, którą odprawił Biskup Pomocniczy w Archidiecezji Gdańskiej Piotr Przyborek.
 

- Przede wszystkim jest to piękno kultury, to jest jedna rzecz, bo zawsze teatr, zawsze spektakl to jest coś, co uwzniośla człowieka i sprawia, że człowiek patrzy inaczej. Mówi się o tym kultura wysoka, także można tak to dosłownie nazwać. A z drugiej, jeżeli patrzymy pod względem wzrostu naszej wiary, też wzrostu chrześcijaństwa, to rzeczywiście te spektakle tutaj pokazywane pokazują dobre wzorce, dają do myślenia i zawsze jakoś tam w pewien sposób odnoszą do Pana Boga – mówi biskup Przyborek.

O kulturalnych walorach przeglądu, ale i innych rolach, jakie spełnia „Kurtyna”, mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, która wraz organizatorami Magdaleną i Wojciechem Mikuciami oraz gospodarzem miejsca – księdzem proboszczem Zenonem Pipką otworzyła wydarzenie.
 
- Ten przegląd prezentuje bardzo wiele rożnych form i również występują na nim przeróżni aktorzy. Rożni co do wieku, doświadczenia życiowego, poziomu edukacji teatralnej. W związku z tym jest on niezwykle różnorodny. Ale wydaje mi się, że podstawową wartością jest, że teatr uczy nas empatii. Aktor, żeby oddać swoją postać musi oddać jej emocje, musi najpierw zrozumieć, a później wchodzi w jakąś interakcję z widownią, zaś widownia z nim. Wydaje mi się, że w naszych czasach bardzo potrzeba nam empatii i tak jak ten przegląd teatralny zawsze jest atrakcyjny, to w tym roku oprócz tego, że atrakcyjny, to jeszcze bardzo pożyteczny – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała. - Moim zdanie kultura zawsze jest nośnikiem wartości i oczywiście mamy tutaj do czynienia z rozrywką na naprawdę wysokim poziomie, ale jeżeli ktoś chce wyciągnąć z tego głębsze przemyślenia, które mogą z nim zostać na dłużej, poszukać tych właśnie wartości, to z pewnością to znajdzie. Istotną rolą „Kurtyny” jest także edukacja - patriotyczna i obywatelska. Ona co roku odbywa się pod innym hasłem. W tym roku celebrujemy Rok Wybickiego, w formie, która również atrakcyjna jest dla wszystkich - dla dużych i małych i uczy zaciekawienia historią naszej kultury, historią naszej państwowości, uczy, że jej poznawanie może być przyjemne.(...)"

Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Na spektakl do kościoła - Gdynia (www.gdynia.pl) Zachęcamy do przeczytania.

Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z gdynia.pl

Fot.: Przemysław Kozłowski

Zobacz więcej wiadomości na temat:   #aktualności   #kultura