"Tak ma wyglądać baza serwisowa PGE Baltica w usteckim porcie" podaje gp24.pl

2022-10-21

Miasto Ustka, powiat słupski

Z informacji, którą podaje portal informacyjny gp24.pl Grupa PGE wybrała port w Ustce na centrum serwisowe dla swoich morskich farm wiatrowych, które powstaną w ramach trzech projektów Baltica. W swoim artykule portal pisze:

Cyt.:"Dawne Przedsiębiorstwo Połowów i Usług Rybackich Korab zajmowało 22 działki, leżące w granicach portu w zachodniej części Ustki, o łącznej powierzchni prawie 3,17 ha i ponad 600 metrów nabrzeży– od karwińskiego po część władysławowskiego, w tym przy Basenie Budowlanym. Działki te stanowiły własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym upadłego Korabia. PGE Baltica dzierżawiła je od ubiegłego roku.

- Teren jest już naszą własnością – mówi Dariusz Lociński, prezes PGE Baltica, nie chcąc jednak zdradzić ceny, za jaką spółka nabyła go od syndyka Korabia: - Adekwatnie do tego, ile jest wart. To element tajemnicy handlowej. Został kupiony zgodnie z przepisami prawa. W 2024 roku planujemy wejść na budowę, w 2026 roku centrum będzie funkcjonowało w pełnej wydajności.

Jak informowaliśmy, w poniedziałek 17 października na terenie pokorabiowskim odbyło się oficjalne ogłoszenie budowy bazy operacyjno-serwisowej dla morskich farm wiatrowych Grupy PGE oraz budowy Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. PGE Baltica zaprezentowała plany dotyczące zagospodarowania terenów portowych.

– Decyzja o utworzeniu w Ustce naszej przyszłej bazy operacyjno-serwisowej jest ważnym krokiem w realizacji projektów Grupy PGE związanych z morską energetyką wiatrową. Nasza inwestycja zmieni nie tylko oblicze portu. Jesteśmy przekonani, że będzie również impulsem do rozwoju całego regionu i powstawania nowych miejsc pracy – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Na terenie w zachodniej części portu pomiędzy ulicą Bohaterów Westerplatte a brzegiem Słupi ma powstać nie tylko baza operacyjno-serwisowa, lecz także Centrum Kompetencji Energetyki Morskiej.

- Spółka rozpoczęła już opracowywanie najbardziej optymalnej koncepcji zagospodarowania terenu. Przebudowę nabrzeża zaplanowano w taki sposób, żeby umożliwić wykorzystanie części terenu przez kadrę techniczną wcześniej, jeszcze na etapie budowy morskich farm wiatrowych. Zgodnie z harmonogramem pierwsze prace budowlane rozpoczną się w 2024 roku. Centrum serwisowe rozpocznie działalność w 2026 roku – informuje Marcin Poznań, rzecznik prasowy PGE Baltica, zaznaczając, że spółka przedstawia wizualizacje, a nie ostateczne projekty. - Przejęty przez nas teren nie obejmuje Aukcji Rybnej. Dlatego też jej zabudowania na wizualizacjach zaznaczone są jako szare bryły. Wszystkie nabrzeża w bezpośrednim sąsiedztwie naszych działek również należą do nas.

Rzecznik podkreśla, że koncepcja pozostawia w architekturze portu charakterystyczny budynek sieciarni, który zostanie dostosowany dla potrzeb Centrum Kompetencji w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, ale na pewno zachowa dotychczasową bryłę.

Po co wiatrakom statki?

Morskie farmy wiatrowe wymagają stałego monitoringu i konserwacji. Zlokalizowane w pobliżu i dysponujące niezbędną infrastrukturą i zapleczem logistycznym centrum serwisowe jest kluczowym elementem każdej inwestycji offshore. Specjaliści pracujący w bazie serwisowej w trybie ciągłym – przez całą dobę siedem dni w tygodniu – będą monitorować pracę morskich farm wiatrowych i stan urządzeń zlokalizowanych na morzu i na lądzie. Baza będzie stanowiła zaplecze techniczne i magazynowe dla załóg serwisowych. Znajdą się w niej m.in. magazyn części zamiennych i narzędzi niezbędnych do serwisowania morskich farm wiatrowych, miejsca postoju jednostek serwisowych, a także pomieszczenia biurowe i socjalne. Baza będzie również koordynować interwencyjne i rutynowe prace serwisowe.

– Budowa w Ustce bazy operacyjno-serwisowej jest dla nas najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Dzięki dobrym warunkom nawigacyjnym i technicznym portu, odpowiedniej głębokości zarówno podejścia, jak i kanału portowego, jednostki serwisowe będą mogły bez przeszkód wypływać stąd na obszar morskich farm wiatrowych. Nie bez znaczenia jest również zaplecze na lądzie, jakie daje nam lokalizacja w Ustce, mieście dobrze skomunikowanym, dysponującym bazą noclegową, otwartym na udział w rewolucji offshore – powiedział podczas spotkania Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.

Centrum Kompetencji w dawnej sieciarni

Na terenie portu w Ustce powstanie także Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, które połączy biznes z nauką, będzie ośrodkiem dydaktyczno-szkoleniowym, poligonem doświadczalnym nowych technologii, wyposażonym w symulatory i rzeczywiste obiekty. Przyszli specjaliści będą w nim nabywali uprawnienia i kompetencje do pracy przy utrzymaniu infrastruktury i rozwoju morskich elektrowni wiatrowych. W Centrum Kompetencji będą również testowane i wdrażane nowe innowacyjne technologie związane z morską energetyką wiatrową. Na ten ośrodek przeznaczono budynek dawnej sieciarni.(...)"

Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Tak ma wyglądać baza serwisowa PGE Baltica w usteckim porcie [Wizualizacja] | Głos Pomorza (gp24.pl) Zachęcamy do przeczytania.

Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z gp24.pl

Fot.: PGE Baltica/Bogumiła Rzeczkowska

Zobacz więcej wiadomości na temat:   #aktualności   #finanse   #gospodarka   #turystyka