Jak podaje oficjalny profil Miasta Wejherowo Miasto Wejherowo i Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o. w Wejherowie w ogólnopolskim konkursie otrzymały tytuł „Modernizacja Roku 2021 i Budowa XXI wieku” w kategorii Ochrona Środowiska za budowę Ekofabryki w Wejherowie. Ekofabryka pełni funkcję Centrum Edukacji Ekologicznej będąc także nowoczesnym punktem selektywnej zbiórki odpadów. W swoim artykule profil pisze:
Cyt.:"Nagrody odebrali podczas uroczystej gali, która odbył się na Zamku Królewskim w Warszawie, Beata Rutkiewicz i Arkadiusz Kraszkiewicz - zastępcy prezydenta Wejherowa, Andrzej Gorczycki – prezes ZUK i Anna Lewandowska – skarbnik Wejherowa.
Ponad 500 zgłoszonych obiektów
Do 26. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku 2018 i Budowa XXI wieku" zgłoszono 510 realizacji, a wejherowska Ekofabryka znalazła się wśród 75. finałowych obiektów tego konkursu. To kolejna w ostatnich latach nagroda dla Wejherowa za zrealizowane inwestycje miejskie.
- Coraz większa liczba nadsyłanych zgłoszeń świadczy to o tym, jak korzystnie zmienia się nasze otoczenie, wzrasta troska o to co stanowi niezbywalną wartość naszego narodu i udowadnia nasz wkład w rozwój cywilizacji - mówi Roman Pikuła, komisarz konkursu, prezes Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.
Doceniane wejherowskie inwestycje
- Nagrody w ogólnopolskim konkursie, świadczą o tym, że różne inwestycje w Wejherowie są doceniane przez niezależnych jurorów - specjalistów w swoich dziedzinach – podkreśla Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.
- Założeniem powstającej Ekofabryki było to, aby większą część odpadów przywrócić do powtórnego życia – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta ds. ekonomiczno-społecznych. - Mam nadzieję, że mieszkańcy są zadowoleni i korzystają z tej możliwości. Liczymy, że edukacja prowadzona w tym obiekcie, a realizowana poprzez warsztaty, spotkania i konferencje, daje już wymierne efekty
i powoduje, że odpadów, które znajdą się na składowisku będzie znacznie mniej.
Jak podkreśla Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta, Ekofabryka
i projekt mają usprawnić selektywną zbiórkę odpadów, zachęcić mieszkańców do powtórnego wykorzystania przedmiotów, a przede wszystkim zwiększyć wiedzę z zakresu gospodarowania odpadami oraz rozwijać postawy proekologiczne.
Kompleksowy system gospodarki odpadami
Pomysł powstania EkoFabryki czyli budowy kompleksowego systemu gospodarki odpadami na terenie miasta Wejherowa powstał w 2015 r., a już w 2016 r. złożono wniosek o dofinansowanie projektu. Jego autorem był ówczesny prezes ZUK Roman Czerwiński.
- EkoFabryka powstała w miejscu starego, zabytkowego, ale pozostającego w ruinie budynku, który został całkowicie odnowiony i przywrócony do ponownej świetności – mówi Andrzej Gorczycki, prezes ZUK. - Niektóre cegły fabryki pochodzą z czasów tartaku, jak również udało się odnowić i zabezpieczyć niektóre drewniane krokwie. Reszta to współczesne rozwiązania. EkoFabryka to miejsce, w którym znajduje się składownia niepotrzebnych rzeczy, których ludzie już nie potrzebują, a które można przywrócić do do użytkowania. Poprzez prowadzenie centrum edukacyjnego, staramy się zwiększać świadomość mieszkańców na temat zapobiegania powstawania odpadów, sposobów segregacji odpadów i procesów odzysku odpadów.
Ekofabryka - Centrum Edukacji Ekologicznej
Nowoczesna EkoFabryka powstała na terenie dawnych zakładów drzewnych w Wejherowie, w dzielnicy Przemysłowej, w rejonie ul. Fabrycznej i Ekologicznej. Na powierzchni ok.2 ha znajduje się m.in. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), strefa recyklingu gruzu, myjnia do pojemników i pojazdów, a w budynku zaadaptowanym w hali dawnej fabryki drzewnej – biblioteka z odzysku, skład rzeczy używanych, strefa recyklingu i upcyklingu, warsztaty do naprawy przedmiotów i sprzętów, Centrum Edukacyjne oraz Biuro Obsługi Klienta. Centrum otwarte jest dla każdego, kto interesuje się ekologią, recyklingiem, odnawianiem przedmiotów, naprawą sprzętów i stylem życia zero waste, czyli zero marnowania. Inwestorem był Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o., którego właścicielem jest miasto Wejherowo. Dodajmy, że projekt dotyczący powstania EkoFabryki składa się z dwóch części. Pierwsza to właśnie oficjalnie otwarte obiekty w dzielnicy Przemysłowej, druga część to powstałe w 2021 roku na terenie Wejherowa podziemne gniazda - punkty zbiórki odpadów.(...)"
Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Wejherowo - jakość miasta Zachęcamy do przeczytania.
Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z wejherowo.pl