"Centralne Dni Morza Słupsk – Ustka 35 lat temu" podaje gp24.pl

2022-05-28

Z informacji, którą podaje portal internetowy gp24.pl tamten okres zapisał się w pamięci ustczan, słupszczan i wielu przyjezdnych niecodziennymi widokami i zdarzeniami na morzu i lądzie. To wizyta „Daru Młodzieży”, upamiętnienie Stoczni „Ustka” imieniem Eugeniusza Kwiatkowskiego, rozpoczęcie budowy szpitala wojewódzkiego i uruchomienie nowej linii trolejbusowej w Słupku oraz liczne wizyty gości i imprezy o morskiej tematyce. W swoim artykule portal pisze:

Cyt.:"Przypomnijmy, w roku 1987 była to w ówczesnym województwie słupskim druga edycja centralnych dnia morza – po ich pierwszych obchodach w 1978 roku, o których wspomnienia przygotowujemy do opublikowania w przyszłym roku z okazji 45. rocznicy. Tymczasem wracamy do tego, co w dziejach Ustki i Słupska zdarzyło się 35 lat temu i pewnie się nie powtórzy. Może poza wizytą „Daru Młodzieży”.

Ta szkolna, trójmasztowa korweta, zmienniczka muzealnego już „Daru Pomorza”, eksploatowana zaledwie o 5 lat, cumowała na redzie usteckiego portu. Powodowała ciżbę lądowych obserwatorów i fotografów, którzy uwieczniali swoje wizerunki na jej tle. Wielu żałowało, że nie ma jej bliżej, ale z swą długością 109 metrów i głębokością zanurzenia 6,6 metra nie mogła wpłynąć do portu Ustka, którego warunki nawigacyjne wynosiły odpowiednio 80 i 4 metry. Te zaś znakomicie wystarczały na wpłynięcie mniejszych żaglowców, min. „Mariusza Zaruskiego” i „Daru Szczecina”, na których obywały się okolicznościowe spotkania. A na co dzień i od święta związki żeglarstwa z morzem przypominał model starego żaglowca, umieszczony przed ustecką szkołą „dwójką”.

Program usteckich obchodów Dni Morza zdominowały jednak przemysł stoczniowy i rybołówstwo. Tłumnie obchodzono uroczystości nadania Stoczni „Ustka” imienia wybitego i

zasłużonego dla morza człowieka Eugeniusza Kwiatkowskiego, który zasłynął też jako budowniczy Gdyni. W czerwcu 1987 r. nadając usteckiej stoczni nową nazwę dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi w postaci biało-czerwonego transparentu, umieszczonego na bramie stoczniowego obszaru po zachodniej stronie portu.

W iście morskim ceremoniale dokonano podniesienia bandery na trawlerze „Donaks” oraz zwodowano holownik „Życzliwy”, przeznaczony do macierzystego portu w Murmańsku. Obie jednostki zbudowano na zamówienia rosyjskich armatorów. Uroczyście też przebiegły akty pasowania na stoczniowców absolwentów szkoły budowy okrętów w Ustce, dokonane przez ówczesnego dyrektora naczelnego Stoczni „Ustka” Jacka Graczyka.(...)"

Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Komu i czym imponowało nadbałtyckie dwumiasto. Centralne Dni Morza Słupsk – Ustka 35 lat temu | Głos Pomorza (gp24.pl) Zachęcamy do przeczytania.

Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z gp24.pl

Fot.: Ireneusz Wojtkiewicz

Fot.: 

Zobacz więcej wiadomości na temat:   #aktualności   #kultura