"Od ruiny do świetności" podaje lebork24.info

2022-03-19

Łebunia, powiat lęborski

Z informacji, którą podaje portal internetowy lebork24.info znalazł się inwestor prywatny, który nie szczędził środków i odbudował z pietyzmem pałac w Łebuni. Pałac w 2019 roku zaadaptowany został na funkcję hotelową i SPA, obok niego zrewitalizowano piękny ogród i park. W swoim artykule portal pisze:

Cyt.:" Czy to cud sprawił, że pałac w Łebuni w gm. Cewice nie podzielił losu wielu dworów i pałaców na Pomorzu? Coś w tym jest. Przeglądając archiwalne przedwojenne zdjęcia jak i te z przełomu XX i XXI wieku można było domniemywać, że pałac jak wiele pobliskich zabytkowych obiektów popadnie w totalna ruinę. A jednak nie! (...)

Pierwsza wzmianka o wsi Łebunia pochodzi z 1400 roku. Łebunia przez wiele stuleci tworzyła wraz z Cewicami i Maszewem klucz dóbr szlacheckich rodu von Grelle. Najstarsze wzmianki o majątku pochodzą z 1410 i 1412 roku. Wtedy to przedstawiciel rodu von Grelle został sądownie zobowiązany do uiszczenia płatności na rzecz Stepkowa z Lęborka. C. Grzela jako przedstawiciel ziemi lęborskiej podpisał w 1440 roku w Kwidzynie akt przystąpienia do antyniemieckiego związku miast i ziem pomorskich. Dziesięć lat później Grzela otrzymał w nadaniu Łebunię, Cewice i Maszewo. Ród Grzelów dzierżawił Łebunię do lat 30-tych XIX wieku. Potem właściciele często się zmieniali, m. in. Sarbscy i von Grumbkow. W 1784 roku w skład majątku łebuńskiego wchodziły dwa folwarki: Łubunia i Łebuński Bór. Wskutek przebudów pałac zyskał neoklasycystyczny wygląd. (...)"

Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Pałac w Łebuni. Od ruiny do świetności [galeria] - LĘBORK24.info (lebork24.info) Zachęcamy do przeczytania.

          

Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z lebork24.info  

Zobacz więcej wiadomości na temat:   #aktualności   #finanse   #turystyka