Miasto Wejherowo, powiat wejherowski
Jak podaje portal internetowy gwe24.pl w ubiegłym roku wejherowska straż miejska przeprowadziła akcję „Estetyka, porządek i bezpieczeństwo w mieście”, w ramach której zajęła się kontrolą stanu technicznego i estetycznego skrzynek gazowych, energetycznych oraz telekomunikacyjnych zamontowanych w pasie drogowym. W swoim artykule portal pisze :
Cyt.: "(...) Funkcjonariusze straży miejskiej w Wejherowie w ramach ubiegłorocznej akcji „Estetyka, porządek i bezpieczeństwo w mieście” sprawdzali m.in. stan techniczny i estetyczny urządzeń energetycznych, gazowych, telekomunikacyjnych i teleinformatycznych, które zamontowane są na budynkach w pasie drogowym i dzięki współpracy z wieloma podmiotami doprowadzili do odnowienia lub wymiany na nowe tychże skrzynek.
Działania związane z poprawą estetyki i porządku w mieście w tym zakresie przyniosły wymierne efekty. Za niewielkie pieniądze ustawione w pasie drogowym skrzynki gazowe i energetyczne odnowiono lub wymieniono na nowe. Wcześniej swoim wyglądem odstraszały przechodniów, turystów i zmotoryzowanych. Większość z nich popisana była przez wandali różnymi gryzmołami i słowami uznanymi za nieprzyzwoite, a część nadawała się jedynie do wymiany, bo były skorodowane i dziurawe. (SM Wejherowo) (...)
Ale w akcji nie chodziło jedynie o estetykę. Ważnym aspektem sprawy jest bezpieczeństwo mieszkańców. Dziś nikogo nie trzeba przekonywać, że dostęp do urządzeń mających wpływ na nasze bezpieczeństwo nie powinny mieć osoby trzecie. Stare, skorodowane, nieodpowiednio zabezpieczone skrzynki były narażone na dostęp potencjalnych "szaleńców".
Udział w zaproponowanej przez straż miejską akcji wzięli m.in. zarządcy niektórych budynków, WZNK, WTBS, TK Chopin, Gazownia Rumia, Energa Wejherowo, a także wiele indywidualnych podmiotów i osób.
Funkcjonariusze straży miejskiej przypominają także o likwidacji graffiti, którym pokryte są i były elewacje budynków, urządzenia elektryczne czy znaki drogowe. W tej sprawie obecnie straż miejska prowadzi czynności wyjaśniające, bo są już osoby podejrzane o dokonywanie tych czynów.
O obowiązkach spoczywających na właścicielach nieruchomości w wyżej opisanych zakresach stanowi m.in. ustawa Prawo Budowlane. Zgodnie z art. 5 ust 2 ww. ustawy obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej. Ponadto zgodnie z art. 72 Kodeksu Wykroczeń, niezabezpieczenie miejsca niebezpiecznego stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu lub grzywny (...)".
Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie W trosce o estetykę, porządek i bezpieczeństwo w mieście - gwe24.pl
Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z gwe24.pl
Fot.: sm.wejherowo.pl